Делата за морални щети се развиват в сферата на гражданското право. По същество по тези дела се установява наличие на деликт /непозволено увреждане/, което се изразява в причинен психически дискомфорт на определено лице.

Моралните щети, всъщност представляват неимуществени такива. Това е правилният юридически термин и той се използва в съдилищата при разглеждане на подобни искове.

Това е така, тъй като моралът е абстрактно понятие, което се измерва в голяма степен чрез субективни възприятия на всеки отделен индивид. Той е свързан с нравствените качества за всеки отделно, а така също е и въпрос, който касае самооценката на засегнатото лице.

Именно за това е житейски правилно да се претендират неимуществени вреди, а не морални такива.

Въпреки горното уточнение този род дела касаят едни и същи психически възприятия.

За какво могат да се претендират морални щети?

Моралните щети, както посочихме по-горе, се изразяват в причинен психически дискомфорт у конкретно лице, което е засегнато от определено действие.

Това може да бъде обида или друго действие, което накърнява честта и достойнството на определен гражданин.

Така например морални щети могат да се търсят при нанесен удар или отправена заплаха за телесната цялост.

Щетите обхващат негативните психически възприятия, тоест причинените душевни терзания като чувство за безпомощност, безизходица, осъществено сломяване на прояванета воля, унижение, безспокойство за безопасността на личността или опасност за живота и здравето на близки, роднини, приятели и други.

В общи линии неимуществени вреди могат да се претендират, когато са засегнати честта и достойнството, когато у вас е предизвикана негативна емоция и тези Ваши възприятия се дължат на противоправно поведени на трето лице.

Именно спрямо това трето лице може да бъде повдигната гражданска отговорност и да бъде осъден да заплати парично обезщетение.

С цел изчерпателност ще изброяваме част от хипотезите, в които може да търсите морални вреди:

  • При нанесена лека, средна или тежка телесна повреда
  • При отправена заплаха за телесната цялост/убийство или закана за нанасяне на побой/
  • При нанесена обида или обиждащ жест
  • При разпространение на неверни данни и клеветнически твърдения.
  • При действия, които уронват престижа и доброто Ви име
  • При обидни публикации в медиите или социални платформи.
  • При действие, което унижава човешката личност. Принуждаване да извършите нещо, което не искате.
  • Вреди, причинени от органите на МВР от незаконосъобразно задържане под стража или осъществено полицейско насилие
  • Вреди срещу прокуратурата при оправдателна присъда и при недоказано обвинение
  • При причинени болки и страдания – ПТП, ухапване от куче, контузия, вследствие на нарушена инфраструктура или друго.
  • При грешно поставена диагноза от страна на лекар или медицинско заведение
  • При осъществен психически тормоз, проявена дискриминация и др
  • Вреди, причинени от заплахи на колекторски фирми, осъществени в телефонни обаждания, писма, посещения на адрес и др

В някои хипотези нанесени морални щети могат да се търсят и при действия срещу Ваш близък, например дете, родител или дори домашен любимец.

Как минава едно дело за морални вреди?

Тъй като хипотезите, в които могат да се претендират морални вреди, са неограничено много не може в пълна точност да се определи рамката на едно подобно дело.

В някои от гореизброените случаи такива вреди могат да се претендират и в образувано наказателно производство. Например – при делата за обида и телесни повреди. В тези случаи производството по обезщетение може да се разглежда заедно с наказателната отговорност на дееца.

В други случаи, обаче, моралните вреди се разглеждат само и единствено по граждански ред и процеса попада в правилата на ГПК и непозволеното увреждане.

По всички дела трябва да докажете своите твърдения по установените за това способи – свидетелски показания, експертизи от различно естество, документи и писмени доказателства, извън обичайните – кореспонденция, смс-и, съобщения, отправени в различни платформи, публични изказвания и др.

В тези производства трябва да се докаже противоправно поведение. То може да се изразява, както в действие, така и в бездействие. По съществото бездействието може да ангажира заплащане на морални вреди, когато законът вменява определено активно поведение у дадена институция или гражданин и тази разпоредба не е съобразена.

Така например – при падане в необезопасена шахта отговорни са съответните институции, които са длъжни да поддържат пътната мрежа или инфраструктурата. Оставяйки шахтата отворена, те създават реална възможност за настъпването на вредите, като превръщат евентуалната опасност в действителност.

В обобщение- за да бъде уважен такъв иск, трябва да докажете целия фактически състав на производството – нанесени неимуществени вреди, изразяващи се в душевни терзания, негативни емоции, нарушение на съня, притеснения, промяна на навици и др, противоправно поведение на отговорното лице, причинно-следствена връзка между поведението и страданията.

Какъв размер на вреди могат да се претендират от съда?

Този отговор отново е многозначен. За да се определи точният размер на дължимото Ви обезщетение, следва да се направи подробен анализ на цялата фактическа обстановка, на Вашите навици и начинът, по-който увреждането Ви се е отразило.

Периодът на възстановяване и въобще дали травмата е преодолима е от съществено значение.

Важно е, също така, дали ще бъдете преследвани от внезапни ретроспекции на събитието, публично разпространено ли е то, какъв интензитетът на увреждането, проявена ли е агресия, проявена ли е принуда, какви са емоциите, които сте изпитал и т. н.;

Адвокатската ни кантора е известна с това, че определяме размерът на обезщетението с приблизителна точност, като успяваме да постигнем рекордно големи парични суми в съдебните процеси.

Често ни се налага да водим дела за морални вреди срещу различни институции и физически лица, които са извършили престъпления срещу наши клиенти. 

Размерите могат да варират от хиляди до стотици хиляди левове.

Колко точно можете да претендирате – можем да заявим след запознаване с конкретния случай и изслушване на възприетите от Вас обстоятелства.

В случай че имате нужда от правна помощ в това направление и попадате в една от изброените по-горе хипотези – може да запазите час за консултация, на която да обсъдим вариантите за действия, така че да получите справедливо възмездие. В наше лице ще срещнете адвокати, специализирани в неимуществените вреди, готови да Ви съдействат.