icon-phone
Свържете се с нас
Денонощен адвокат. Адвокат за спешни случаи.  |  Досъдебното производство. Адвокатска защита по досъдебно производство.

  Досъдебното производство. Адвокатска защита по досъдебно производство.  

dosadebno-proizvodstvo-zashtita

Досъдебното производство се образува по дела от общ характер (Чл. 191 НПК), където държавното обвинение в лицето на прокуратурата повдига и поддържа обвинение.

То е първата част от наказателното производство, което можем да разделим на две основни фази: досъдебна и съдебна.

Основен принцип в наказателното право е, че съдебното производство заема централно място в наказателния процес, а досъдебното има подготвителен характер

Образуването на досъдебното производство е началния етап на наказателното преследване. То се изразява в инициатива на прокуратурата и органите на МВР да докажат извършването на престъпление от дадено лице.

В тази фаза на процеса водеща фигура заема наблюдаващия прокурор и съответните разследващи органи, които са длъжни да са длъжни да осигурят провеждането на производството в предвидените в НПК срокове (чл.22 ал.2 НПК).

След като се образува досъдебно производство за разследване на конкретно престъпление могат да се извършват така наречените "действия по разследване" и могат да се събират и проверяват необходимите доказателствени материали, които обвинението цени като релевантни.

Тук основна роля има съответния разследващ орган, който притежава нужната оперативна самостоятелност и може да извършва всички действия по разследването, които са необходими и възможни, като всеки случай се преценя индивидуално.

Следва да се отбележи, че действията по разследване, все пак, са изчерпателно изброени и НПК ги свежда само до:

  • Разпит на свидетели, пострадали, обвиняеми
  • Оглед на местопрестъпление или други помещения
  • назначаване на необходими експертиза
  • претърсване и изземване
  • следствен експеримент
  • разпознаване на лица
  • специални разузнавателни средства /СРС/
dosadebno-proizvodstvo

Органи на досъдебното производство

Съгласно чл.193 НПК органи на досъдебно производство са прокурорът и съответните разследващите органи. Те могат да бъдат: следователи или разследващи полицаи, а в специфични случаи, касаещи митническите режими – разследващи митнически инспектори.

Последните органи са строго профилирани и участват в досъдебното производство, когато е образувано досъдебно производство за разследване на престъпление с определен състав.

Всички останали случаи се разглеждат съвместно от прокурор и следователи или прокурор и разследващи полицаи.

В какъв състав ще се води досъдебното производство и дали оперативния орган ще бъде следовател или разследващ полицай зависи от вида извършено престъпление.

Правилата за определяне на органите по досъдебното производство се съдържат в чл. 194 от НПК, като същата разпоредба определя кои престъпления се гледат от следователи.

Как и кога се образува досъдебно производство?

Досъдебното производство се образува само когато има законен повод.

Както споменахме по-горе, образува се само по дела от общ характер с акт на прокурора /постановление/.

По изключение може да се образува и при неотложни следствени действия със съставянето на протокол за първото действие по разследването – чл. 212, ал. 2 от НПК.

Производството може да започне и в случаите на бързо производство по чл. 356, ал. 3 от НПК, като тук отново се съставя акт за първото действие по разследването.

Какво обаче означава законен повод за образуване на досъдебно производство?

По същество това е информация, която е възприета от компетентен орган и която информация съдържа данни за извършено престъпление от общ характер.

Законните поводи са четири на брой и са изчерпателно посочени в чл. 208 от НПК

Чл. 208.Законни поводи за започване на разследване са:

  1. съобщение до органите на досъдебното производство за извършено престъпление;
  2. информация за извършено престъпление, разпространена чрез средствата за масово осведомяване;
  3. лично явяване на дееца пред органите на досъдебното производство с признание за извършено престъпление;
  4. непосредствено разкриване от органите на досъдебното производство на признаци за извършено престъпление.

Важно е да се отбележи, че за да се образува досъдебно производство въз основа на съобщение, то същото трябва да отговоря на две изисквания: да не е анонимно и да е доведено до знанието на прокурор или разследващ орган.

Анонимни сигнали не се вземат под внимание от съдебната и изпълнителната власт и няма да доведат до желан резултат или до ангажиране на наказателно преследване.

Наказателно-процесуалният кодекс предвижда още една предпоставка за образуване на досъдебно производство.

В общи линии това е наличие на достатъчно данни за извършено престъпление. Това е ситуация, в която може да се направи обоснован извод, че действително е извършено престъплението, което се твърди в съобщението или информацията, достигнала до компетентния орган.

Такъв обоснован извод се прави въз основа на обективните данни, събрани и проверени преди образуване на процеса, като се работи върху реални факти и събрани веществени доказателства.

Стадии на досъдебното производство след образуване.

След образуване на досъдебното производство започва фазата по същинското събиране на доказателствен материал.

Тази фаза на производството може да се определи като подготвителна фаза на съдебния наказателен процес. В нея се събират доказателства, които са относими към субективната и обективната страна на престъплението.

Тук разследващите органи /следователи или разследващи полицаи/ имат основна роля. Последните могат да осъществяват всички способи по разследването, каквито намерят за добре спрямо конкретния случай, като са длъжни да придвижат хода на производството в определен срок.

След като приключи процесът по събиране на доказателствата в досъдебното производство, материалите се предявяват на обвиненото в извършване на престъплението лице и неговия защитник, на пострадалия или неговите наследници и неговия защитник и се изпраща на прокурора за изготвяне на обвинителен акт и внасянето му в съда за образуване на съдебно наказателно производство.

След събиране на всички доказателства и предяваване на обвинението прокурорът може да реши:

  • Да прекрати делото поради липса на данни за извършване на престъпление или друго обстоятелство. Прекратяването става с постановление, което подлежи на обжалване.
  • Да спре делото
  • Да внесе делото за разглеждане в съда.

В някои ситуации прокурорът може да се внесе обвинителния акт в съда с предложение деецът /обвиняемият/ да бъде освободен от наказателна отговорност и вместо това да му бъде наложено административно наказание. Хипотеза, която е регламентирана в чл. 78 от НК.

Може да се оправи и предложение делото да бъде решено и със споразумение.

Извън тези хипотези – прокурорът изготвя обвинителен акт, който внася в съда и по този начин фигурата на обвиняем се превръща в "подсъдим".

Това означава, че държавата е активирала същинско наказателно преследване срещу сочения извършител и предстои да бъде разгледан процес, чиято крайна цел е разкриване на обективаната истина и евентуално налагане на предвиденото в закона наказание /лишаване от свобода, глоба или др.

Поведение в досъдебното производство.

Няколко са фигурите в досъдебното производство, които пряко могат да засегнат Вашите права и интереси.

Така например може да бъде призован като свидетел по досъдебно производство, като впоследствие да придобиете статут на обвиняем.

При всички положения имате право на адвокат и адвокатска защита. По време на разпита адвокатът не присъства, но имате право по всяко време да прекъсвате въпросите и да се консултирате с адвокат по наказателно право, който да ви придружава и да Ви е на разположение винаги когато изпитвате колебания в конкретния отговор.

Упражняването на това право не може да Ви бъде отказано от разследващите органи!

В случай че сте съпруг или роднина на лицето, срещу което се води разследването, или живеете в условия на фактическо съпружество с него, имате право да откажете да отговаряте на въпроси или изобщо да откажете разпит, извършван от разследващите органи или дори от съда.

Възползването от това право не води до никакви правни последици и отказа Ви да дадете показания няма да се цени от съда като косвено доказателство, което да наклони убеждение към виновността на Вашия близък.

Все пак, трябва да знаете, че ако сте призован като свидетел, за да дадете сведения за събитие, което се е осъществило с Ваше участие или с участието на Ваш роднина, то задължително ангажирайте адвокат, който да защити Вашите интереси в производството и който да Ви съветва дали следва да отговаряте на въпросите на разследването.

Всяка предоставена информация, без да сте се консултирали с адвокат, може да бъде от ключово значение и да се окаже фатална грешка, като да бъде използвана срещу Вас или близкия Ви впоследствие.

Ако сте привлечен като обвиняем – никога не предприемайте действия без консултация с адвокат.

В тази ситуация задължително ангажирайте максимално бързо адвокат по наказателно право, който да осъществи процесуално представителство по Вашата защита в досъдебното производство.

В екипа на адвокатско дружество "Караколеви и партньори" работят тесни специалисти в наказателното производство, който могат да Ви съпроводят до съответните институции и да вземат активно участие в досъдебното производство.

В случай че сте призован да дадете обяснение в качеството си на обвиняем или за извършването на каквито и да е други процесуално следствени действия, като например разпознаване, извършване на експертизи и други, никога да не се явявате без защитник /адвокат/.

Трябва ли да ангажирате адвокатска защита в досъдебното производство?

Отговорът на този въпрос е еднозначен и недвусмислен – ДА!

В случай че сте извършили престъпление или може да бъдете обвинен в извършване на престъпление, както и ако сте призован като свидетел по случай, по който вероятно ще бъдете обвинен или ще обвинят Ваш роднина – ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПОТЪРСЕТЕ АДВОКАТСКО СЪДЕЙСТВИЕ!

Досъдебното производство е началният етап на наказателното преследване. В този период се събират "първичните" доказателства и се върви по така наречените "горещи следи".

Това е моментът, когато трябва да се изгради защитна теза и да се следва една последователна и смислена защитна линия.

Това е моментът, когато трябва да започнете да съобразявате процесуалното си поведение и обясненията, които евентуално ще дадете.

Разследващите органи имат различни нерегламентирани и незаконосъобрани методи, които без колебание прилагат в стремежа си да "приключат" по-бързо подсъдимия и да повдигнат обвинението.

Често, под натиск, гражданите са принудени да признават факти, които не са се осъществявали. Биват подвеждани, че ако отрекат или не отговорят на конкретен въпрос – ще понесат по-сурово наказание, ще бъде взета по сериозна мярка неотклонение или дори че извършват ново престъпление.

Това са само част от незаконосъобразните методи, които влекат след себе си негативни последици за гражданите, които под страх от влошаване на ситуацията – създават обстановка, в която лесно могат да бъдат осъдени с цялата строгост на закона за нещо, което не са извършили или за деяние, за което няма данни, че е осъществено от тях.

Адвокатската защита по досъдебното производство е задължителен елемент за всеки гражданин, което е гаранция, че последният ще получи справедлив процес, без подхвърляния на доказателства или измъкване насила на признания, които иначе няма да бъдат осъществени.

Нашите опитни адвокати ще Ви съдействат без колебание да избегнете гореописаните ситуации, като ще Ви осигурят качествена адвокатска защита по досъдебното производство, така че да избегнете в максимална степен наказателното преследване и да бъдете оправдан по евентуално повдигнатото обвинение.

Нашият екип ще изгради защитната Ви линия, която ще се следва през целия процес и която вярваме ще Ви помогне да получите справедливост.

Свържете се с нас незабавно при нужда от адвокат в досъдебното производство.