icon-phone
Свържете се с нас
Процесуално представителство от адвокат по граждански дела  |  Обжалване на съдебни решения от адвокат

  Обжалване на съдебни решения от адвокат  

Обжалване на съдебни решения от адвокат

Процесът по обжалване на съдебно решение се появява на дневен ред едва когато първоинстанционният съд е обявил своя окончателен акт /решение/ по делото.

Често страната, която е недволна от него, се въползва от правото си да обжалва съдебното решение, поставено в неин ущърб. По този начин спорът се възлага на въззивен съд, който в гражданското право се явява окръжен или апелативен съд.

Така страната, която обжалва решението, ангажира нов съдебен състав /тричеленен/, който да преразгледа правните изводи на база събраните по делото доказателства. Често въззивните съдилища отменят първоинстанционните актове, когато последните са неправилни, незаконосъобразни или страдат от определен порок.

Кога може да ангажирате нашите услуги за обжалване на съдебно решение?

Като кантора, специализирана в гражданското право, често клиентите ни се обръщат към нас с въпрос дали можем да поемем представителство по дело на втора инстанция, като едновременно с това желаят от нас да подготвим въззивната жалба срещу първоинстанционното решение.

Краткият отговор на този въпрос е "Да".

Трябва обаче да знаете, че политиката на адвокатската кантора е да не поема "предварително загубени битки" или обречени на неуспех дела.

Тогава отгворът на нашите адвокати би бил "Не".

Разликата в нагласите идва оттам, че в гражданското право първоинстанционното производство е тясно свързано с въззивния процес.

Това означава, че ако процесуалният Ви представител е допуснал съществен пропуск по делото, който не може да бъде наваксан при обжалване на решението, то е безпредметно да се натоварвате финансово, като ангажирате ресурс пред втората инстанция.

В случай че сте страна по дело, по което е поставено решение, което не е във Ваша полза, ние можем да изготвим съответната въззивна жалба, но само след предварителна справка по делото, запознаване с целия доказателствен материал, изготвени протоколи от заседания, като след това следва да преценим шансовете за успех като "положителни".

Ние осъзнаваме, че предоставянето на напразни надежди не води до ободрителни резултати, а по същество – подобно действие би било злоупотреба с доверието, което всеки един от нашите клиенти ни е гласувал.

Ето защо – в случай че трябва да обжалвате съдебно решение и желаете да ангажирате адвокатите ни по гражданско право, първо трябва да проучим целия житейски казус, след което ще ви предоставим становище.

Много е важно при ангажиране на адвокатски услуги за обжалване на съдебни решение да сте получили съдебното решение максимум преди седмица, тъй като последното се обжалва в кратък 14-дневен срок.

В случай че потърсите адвокатска защита в последния момент, то въззивната жалба вероятно няма да е изготвена качествено и да реализира търсения резултат.

Как преминава процеса по обжалване на съдебно решение?

Както споменахме по-горе съдебните решения подлежат на обжалване пред въззивна инстация в 14-дневен срок. Този срок започва да тече от деня на получаване, като е възможно за всяка страна той да стартира по различно време.

С право да обжалва разполага всяка от страните по първоначалното производство – ищец и ответник.

След приемане на жалбата първоинстанционният съд извършва нужни проверки, които в масовия случай са формални. Страната, която не е обжалвала решението, ще получи право на отговор по въззивната жалба, а така също и право да подаде насрещна жалба.

Последното е много особено хипотеза, от която съветваме да се възползвате в редки случай и само при необходимост.

След като констатира редовността на обжалването и условията, които трябва да са изпълнение – жалбата, заедно с отговорите срещу нея, както и цялото първоинстанционно дело се изпраща на въззивния съд.

Така производството по обжалване на съдебното решение се развива пред То се развива пред второинстанционните съдилища – окръжни и апелативни, а за град София – Софийски градски съд и Софийски апелативен съд.

Характерно за въззивното производство е, че то е ограничено. Това правило е основен принцип на ГПК:

"Във въззивното производство страните не могат да твърдят нови обстоятелства, да сочат и представят доказателства, които са могли да посочат и представят в срок в първоинстанционното производство."

Това означава, че ако сте пропуснали да представите документ, който сте могли да използвате пред първа инстанция – то този документ няма да се допусне като доказателство пред горестоящия съд.

Можете да твърдите нови обстоятелства и да сочите и да представяте нови доказателства само ако не сте могли да ги знаете, посочите и представите до подаване на жалбата съответно в срока за отговор;

Можете да твърдите нововъзникнали след подаването на жалбата, съответно след изтичане на срока за отговора, обстоятелства, които са от значение за делото, и да посочат и представят доказателства за тях.

Разбира се, съществува и възможност да се иска събиране на доказателства, които не са били допуснати пред първа инстанция, но само ако това се дължи на допуснато процесуално нарушение на съда.

Всичко това означава, че успехът от обжалване на съдебно решение пред втора инстанция зависи изключително много и от самата подготовка на иск и от осъщественото процесуално представителство по гражданското дело.

Защо да се обърнете към нас за обжалване на съдебно решение?

Както вече споменахме, ние няма да Ви предоставим напразни надежди и да залъгваме Вашите очаквания за евентуалния изход на спора.

В случай че не вярваме в успеха на делото, нашите адвокати по гражданско право ще Ви уведомят за това и ще Ви запознаят с всички рискове и последици от обжалване на неблагоприятното за Вас съдебно решение.

При всички положения – ако заявим, че имате шансове за успех пред въззивната инстанция, то тогава търсете правата си докрай и не се колебайте да се свържете с нас.