Какво представлява производството по поставяне под запрещение?

Делата по поставяне на някого под запрещение са особен вид производство, които водят след себе си специфичен заряд. Към такова производство е редно да се пристъпи, когато лицето, чието запрещение се иска е в такова състояние, каквото не му позволява да осъзнава правните последици на своите действия.

Най-често такива дела се инициират поради сериозно напредване на възрастта на човека, тъй като възрастните хора са предразположени към психични заболявания, които напрактика ги изваждат от гражданския оборот. За съжаление, не малко са случаите, когато се налага да се заведе такова дело и срещу младежи, които губят контрол над своите действия вследствие на прекомерна употреба на наркотици.

Следва да се има предвид, че за да бъде запретено определено лице състоянието му следва да перманентно, а не епизодично.

Практиката ни е показала еднозначно, че при задълбочаване на сиптомите на психичното заболяване е препоръчително заинтересованите лица своевременно да се обърнат към компетентния за това съд с цел лицето да бъде поставено под запрещение.

По този начин е възможно да се предотвратят често срещани злоупотреби като например: неконтролеруемо разходване на парични средства /пенсия/, направа на нежелани дарения, продажба на недживиму имущество /апартаменти/, автомобили, вещи с особено висока стойност и други.

Възможно е, също така, лицето да отказва настаняване в лечебно заведение. Следва да се има предвид, че до постановяване на акт за съда последното все още е дееспособно и е необходимо информирано съгласие от негова страна.

Ето защо, когато някой загуби контрол върху своите действия и не осъзнава последиците от тях, е добре да се предприемат незабавни мерки по охраняване на неговите интереси. Това най-добре се постига чрез назначаване на добросъвестен настойник/попечител, който да участва в гражданския оборот от името на своя близък.  

Правна уредба и предпоставки за поставяне под запрещение?

Производството по запрещение е уредено в чл. 336 и сл от ГПК, а предпоставаките /критериите/ за уважане на подобен иск са две. Характерно е, че е необходимо да са налице едновремено. Двата критерия са:

  1. Медицинският критерий: Той е налице, когато е установено слабоумие или душевна болест. Техните проявление могат да бъдат най-различни от отключване на шизофрения до разиване на старческа деменция.
  2. Юридически критерий ще бъде изпълнен, когато вследствие на констатираното слабоумие или душевна болест лицето, чието запрещение се иска изпитва неспособснот да се грижи за работите си, тоест липсва осъзнатост при предприемане на дадени постъпки.  

Компетентен съд за запрещението и особености на производството?

Характерно за това производство е, че се развива пред съответния окръжен съд по постоянния адрес на лицето.

Дело за запрещение може да бъде инициирано от следните правни субекти:

  1. Съпруга. Това е така, тъй като брачни партньор най-добре познава порядките на своя спътник и има най-голям интерес интересиуте му да бъдат защитени своевременно.
  2. Близки роднини. Законът не ограничава кръга на роднини, които могат да инициират такова производство. Това могат да бъдат възходящи, низходящи или такива по съребрена линия /братя, сестри или братовчеди/.
  3. Прокуратурата. Разбира се, законодателят е предвидил и хипотези, в които лицето, изпаднало в безпомощно състояние, няма близки и роднидни. Именно заради това е позволил прокуратурата да се самосезира и да поиска от съда поставяне на запрещение.  
  4. Лице, което има правен интерес. Това могат да бъдат например съдружници на лицето, негови съседи, както и всеки, които може да докаже наличие на правен интерес.

Следва да се отбележи, че лицето, чието запрещение се иска, се конституира като ответник по това дело. То има право на отговор, а така също и на защита по същество.

Явяването му в съдебно заседание е абсолютно задължително, тъй като съдът следва да придобие непосредствени впечатления от него.

Извършва се разпит, на който се задават регулярни въпроси като коя е годината на раждането му, кой ден от седмица е, каква е цената на основна хранителна стока, как се казват неговите родственици и други.

Разпитът е задължителен, а неспазването на това правило е съществено процесуално нарушение. Ето защо – когато лицето не може да присъства в съдебната зала, например поради трудна подвижност, то тогава съдът следва да посети мястото, където то се намира.

Тук е моментът да се отбележи, че с оглед моменталното запазване на интересите лицето, съдът може да се произнесе по направено от страните искане за назначаване на временен попечител.

Това може да се случи единствено след снемане на непосредствените впечатление от страна на съдията.

Характертно е, че временния попечител ограничава само материалната дееспособност на запретеното лице, но последното продължава да е равнопоставена страна в процеса.

Временният попечител ще получи правомощия да управлява активите и пасивите на ответника незабавно, но не и да го представлява в текущото производство по запрещение, тоест той е единствено представител по ЗЗД, а не процесуален такъв.

Определението, с което се допуска назначаване на временен попечител е окончателно и не подлежи на обжалване. До назначаване на постоянен попечител или настойник той ще представлява запретеното лице навсякъде, където е необходимо.

На следващо място, особеност е задължителното участие на прокурор в производсвото, без значение по чия инициатива е образувано делото.  Прокурорът взема самостоятелно становище, като е възможно да подкрепи искането на ищците или неговото отхвърляне.

Отделно от горното, по делото за запрещение следва да се разгледа и медицинска експертиза /психиатрична/, чрез която да се установи състоянието на ответника, степента на неговата невмнияемост. Възможно е вещото лице да препоръча и тежестта на запрещението – дали то да бъде пълно или частично.

Разбира се, съдът може да не вземе под внимание заключението на вещото лице и да не се съборази със становището му, като това не представлява нарушение.

В съдебното си решение съдът ще реши единствено дали ответникът следва да бъде поставен под запрещение, а така също ще определи и степента – пълно или частично. Съдът няма правомощия да назначава настойник или попечител.

Компетентен за това е органът по настойничество и попечителство, попадащ в ресора на съответната община.

Кога е подходящо да се прибегне към поставяне под запрещение?

Към дело за поставяне под запрещение следва да се прибегне, след като определено лице загуби представа за своите действия и последиците от тях.

Целта на запрещението да се вземат превантивно охранителни мерки спрямо имуществото на лицето, а така също и неговите интереси.

Настойника или попечителят стават негови законни представители и започват да участват в гражданския оборот вместо запретения, като по този начин се свежда до минимум шанса за злоупотреби, действия по злепоставяне, имотни измами и т.н.

Правни последици на съдебно решение, с което лицето се поставя под запрещението.

След влизане в сила на съдебното решение запретено лице преустановява пълноценно участие в социалния живот. Неговата воля ще се материализира от назначения за това представител. Всички сделки, които запретеният ще сключва запаред, ще бъдат нищожни поради липса на воля.

Правните действия, които лицето е извършило преди влизането в сила на решението, подлежат на унищожаване в отделен за това иск. Законът допуска сделка да бъде прогласена за унищожена дори когато лицето е починало по време на производството по поставяне под запрещение.  

След влизане в сила на решението заинтересованите лица следва да поискат от органа по настойничество и попечителството да бъдат назначени като представители.

Следв да се отбележи, че при пълно запрещение се назначава настойник, респективно настойнически съвет. Когато поставеното ограничение е частично – се назначава попечител.

По същество това е отделно административно производство, което е следва да се разгираничава от съдебното такова.

Отмяна на запрещението.

Веднъж наложеното, запрещението може да бъде отменено. В подобно производство важат всички гореизложени правила.

До отмяна на запрещението ще се стигне, когато един от критериите /медицинския или юридическия/ е отпаднал и лицето може да ръководи волята си.

При нужда от съдействие относно дело за поставяне на лице под запрещение може да се обърнете към адвокатска кантора "Караколеви и партньори".