Лекатата телесна повреда е най-ниската степен на физическо увреждание, което законодателството регламентира. 

Това изобщо не означава, че обезщетението, което се полага на пострадалите лица, е незначително. Напротив – при дела с подобен предмет не се изследва само причинената болка и страдание, а се изследват и условията, при които е предизвикана физическата болка. 

Така например – при нанесен побой, освен физическите наранявания, се вземат под внимание причинения психически дискомфорт на жертвата – срам, унижение, чувство за безпомощност, както и отражението, което събитието оставя в съзнанието на пострадалия – постравматичен стрес, страх от повторна нападение, промяна на навиците, депресия и др. 

Именно това е целта на настоящото изложение – да ориентираме читателя в начина, по който се определя обезщетение при лека телесна повреда и евентуалният размер, който може да се претендира.

В случай че сте жертва на умишлено престъпление или сте пострадали от непозволено увреждане в условията на безвиновна отговорност, то следващите редове ще са ви от полза. 

За да е налице причинена „лека телесна повреда“ – то причинената болка и страдание следва да бъдат извън регламентираните в Наказателния кодекс определения за средна и тежка телесна повреда. 

Българското законодателство е възприело определението за лека телесна повреда по метода на изключване. Тоест, ако получените физически увреждания не представляват тежка или средна телесна повреда – то тогава винаги говорим за лека телесна повреда. 

Много често границата между трите форми на телесните повреди се размиват и е възможно да се получи сериозно разминаване в квалификацията на деянието. 

Всъщност, значение дали телесната повреда е лека, средна или тежка има само в наказателното преследване, тоест когато сте пострадали в условията на престъпление. 

Гражданското право не се интересува от тази квалификация и въпросът в гражданските дела дори не се изследва. За гражданското право и в частност делата с предмет деликт този факт остава ирелевантен. 

В случай че сте жертва на престъпление обаче и Вашата лека телесна повреда е причинена в условията на престъпно деяние, например нападение, то този елемент е изключително важен.

В тези ситуации е добре да се консултирате с адвокат по наказателно право, който да Ви даде насоки за наказателното дело, което евентуално бихте могли да водите. 

Наказателните дела за лека телесна повреда са от частен характер. Това означава, че пострадалият е този, които влиза в ролята на прокурор и повдига, поддържа и води обвинението. 

Нещо повече – наказателно дело за нанесена лека телесна повреда може да се заведе едва в шест месечен срок от датата на събитието, като законодателят приема, че ако пропуснете този срок – то не сте достатъчно заинтересован за ангажиране на наказателната отговорност на дееца. 

Това обаче съвсем не означава, че губите право на обезщетение за нанесената лека телесна повреда. Напротив- тази възможност остава в продължение на пет години, но производството за обезщетение ще се развие пред гражданския съд, като крайният резултат ще се изразява в ангажиране на гражданската отговорност на дееца, но не й на наказателната такава. 

В този случай – ще е добре да ангажирате услугите на адвокат, който е специализиран в гражданското право, тъй като разликата между наказателен и граждански процес е съществена. Именно за това при подобни казуси кантората ни винаги осигурява двама адвокати, съответно по наказателно и по гражданско право. По този начин гарантираме интересите на нашите клиенти в максимална степен. 

Как да заведете дело за обезщетение за лека телесна повреда? 

Както вече загатнахме - два са основните начина да претендирате обезщетение за лека телесна повреда. 

Това може да се случи чрез завеждане на наказателно дело от частен характер или чрез завеждане на граждански иск в отделно гражданско производство. 

В първия вариант Вие ще встъпите в съдебния процес като частен тъжител, който ще поддържа обвинението вместо прокуратурата. В това производство ще получите право да предявите граждански иск, който да оформи паричната Ви претенция за нанесеното обезщетение. 

Много е важно да разберете, че в наказателното дело от частен характер се преследва един краен резултат с два възможни изхода – да се наложи или не наказание на дееца. Тук наказанието е предвидено предварително и няма нужда общо с обезщетението, което евентуално може да претендирате.

Наказанието е, както следва:

Чл. 130. (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Който причини другиму разстройство на здравето, извън случаите на чл. 128 и 129, се наказва за лека телесна повреда с лишаване от свобода до две години или с пробация.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., попр. - ДВ, бр. 31 от 1982 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) За лека телесна повреда, изразяваща се в причиняване на болка или страдание без разстройство на здравето, наказанието е лишаване от свобода до шест месеца или пробация, или глоба от сто до триста лева.
(3) Ако в случаите на предходните алинеи пострадалият е отвърнал веднага на дееца със също такава телесна повреда, съдът може да освободи и двамата от наказание.

Това означава, че съдът ще се интересува ангажиране на наказателната отговорност. Евентуалното присъединяване на граждански иск за обезщетение за леката телесна повреда е само възможност, но не и задължителен елемент от наказателното дело. 


Дори е възможно съдът да не допусне разглеждането на гражданската претенция под предтекст, че това ще затрудни установяването на обективната истина и ще възпрепятства целите на наказателното производство.

В тези ситуации единственият начин да претендирате обезщетение е отделно гражданско дело. Това е така тъй като нанасянето на телесни повреди само по себе си представлява непозволено увреждане, т.е. вид деликт.

За да заведете дело ще Ви е необходима предварителна подготовка. 

Нужно е да се проверят документите, каква е била фактическата обстановка, както и да се изследват останалите фактори от събитието и последващото му отражение – остатъчната стойност. 

Силно препоръчително е да имате съдебно медицинско, удостоверяващо получените увреждания. Ако тепърва Ви предстои такъв преглед – посочете на мединското лице всички наранявания, които сте получили, включително дребни драскотини и охлузвания.

Предвартителната подготовка ще помогне с приблизителна точност да се установи размерът на обезщетението, което трябва да претендирате.

Какъв е размерът на обезщетението, който може да претендирате при лека телесна повреда? 

За да се отговори конкретно на този въпрос, трябва да се изследват множество обстоятелства, свързани със случая по нанасяне на лека телесна повреда. Както споменахме вече факторите за определянето на обезщетение при лека телесна повреда са много и трябва да се обърне внимание на всеки детайл – кой Ви е нападнал, кога, публично ли е било нападанието, какъв е бил интензитета на нападението, как сте се измъкнали от ситуацията, как влияе случката на възприятието Ви за живот, променяте ли навиците си и др, и др. 

В сайта ще откриете редица материали за определяне на обезщетение при неимуществени вреди. Кантората ни е специализирана в тези дела и можем да заявим, че успяваме да постигнем сериозни резултати, който могат да се оценят като рекордни за съдебната практика. 

Все пак, за да сме максимално полезни на читателите, можем да кажем, че обезщетението може да варира от 1000 до 30000 лева, а дори и повече. 

Така например, ако телесната повреда влече след себе си белег, който загрозява образа или увреждането е свързано с голям период на физическо възстановяване и тежка психическа травма, то обезщетението може да бъде и по-голямо. 

Любопитен факт: Гражданските състави присъждат по-големи обезщетения от наказателните такива. 

При всички положения, ако сте пострадали и Ви предстои дело за обезщетение поради нанесена лека телесна повреда – може да разчитате на нас и да запазите час за консултация. 

Ние ще Ви дадем съвет какво и как следва да направите, като ще Ви съпроводим през целия процес, без значение дали ще изберете наказателно или гражданско дело.